Anunțuri evenimente

Imaginile au fost realizate de catre studentii din Liga Studentilor din Facultatea de Electronica si Telecomunicatii Timisoara (www.lsfetc.rocarora pe aceasta cale dorim sa le multumim pentru implicarea si daruirea aratata.
Mai multe imaginii de la eveniment le puteti gasi la adresa: click aici.

Sâmbătă 19 martie 2011, începând cu ora 9:00 va avea loc în cadrul facultăţii noastre un concurs de matematică destinat elevilor de liceu din judeţul Timiş, denumit ETC TM +. Până în prezent 218 elevi şi-au declarat intenţia de a participa la acest concurs, unii pentru a-şi încerca forţele într-o simulare de admitere la facultatea ETc, alţii şi pentru performanţă, rezolvând subiecte suplimentare.
Cu această ocazie vom avea vizite în laboratoarele de profil, întâlniri cu cadrele didactice şi studenţii facultăţii (inclusiv studenţii străini), premieri şi surprize.



Programul preliminar al evenimentului



  • Deschiderea festiva în amfiteatrul D1 -   9.00

  • Concursul de matematica ETc TM+    - 10.00

  • Corectura                                           - 13.00

  • Vizitarea laboratoarelor ETc                - 14.00

  • Decernarea premiilor                           - 16.00


Festivitatea de deschidere va avea ca invitaţi pe:



  • Prof.dr.ing. Nicolae ROBU – Rectorul UPT

  • Prof. Marin POPESCU – Inspector şcolar general

  • Dr.ing. Petru DEMIAN – Reprezentant – Continental Automotive Timişoara

  • Ing. Adrian ŞEBU - Director tehnic, Flextronics Romania

  • Ing. Lucian STROESCU – Reprezentat Alcatel – Lucent Timişoara


Repartizarea pe sali

Sala D1 - lista candidaţilor se găseşte aici 
Sala A101- lista candidaţilor se găseşte aici 
Sala A106 - lista candidaţilor se găseşte aici 


                                                  Premianții concursului ETC TM+






































































































Numele si prenume



Punctaj



Liceul



 Premiul



Pavăl Roxana



128



Liceul Grigore Moisil Timisoara



Premiul I



Toth Ludovic Andreas



120



Colegiul Naţional”Coriolan Brediceanu” Lugoj



Premiul II



De Sabata Carla



108



Liceul Grigore Moisil Timisoara



Premiul III



Traier Cristian



104



Lic. „Al. Mocioni” Ciacova



Premiul III



Prundeanu Alexandru



97



Colegiul National "C.D. Loga"



Mentiune I



Vleja Sebastian



97



Liceul Grigore Moisil Timisoara



Mentiune I



Mastacaneanu Iulia



96



Colegiul National "C.D. Loga"



Mentiune I



Dimcea Cristian



90



Liceul Grigore Moisil Timisoara



Mentiune II



Rosoiu Madalina



90



Liceul Grigore Moisil Timisoara



Mentiune II



Martin Cristina



89



Liceul Grigore Moisil Timisoara



Mentiune II



Szilveszter István



85



Lic. Teor. B. Bartók



Mentiune III



Cioaba Adrian



85



Colegiul National "C.D. Loga"



Mentiune III



Garau Anca



83



Colegiul Națíonal Bănățean



Mentiune III



Ursu Cristina



82



Colegiul National "C.D.Loga"



Mentiune III



Pobega Andrei



82



Liceul Grigore Moisil Timisoara



Mentiune III



 


Proba 1 - simularea admiterii
Subiectele și rezolvările corecte ( doar pentru varianta A) se găsesc aici


Proba 2 - de performanță
Subiectele și rezolvările corecte ( doar pentru varianta A) se găsesc aici


Candidaţii declaraţi admişi în urma simulării sunt listaţi aici.


 


Lista celor 218 candidaţiînscrişi până vineri 18 martie ora 12:00 este:


Timişoara


Colegiul Economic "FS Nitti"



  1. Struţă Alexandru

  2. Vecliuc Adrian

  3. Costescu Alexandra

  4. Boanţă Alin

  5. Nicula Radu

  6. Stere Viorela

  7. Berendi Bianca

  8. Grigorici Ramona

  9. Crişan Ramona

  10. Popuţa Raluca

  11. Costea Claudiu

  12. Şerfezeu Bianca

  13. Chihaia Andrei

  14. Farc Simina

  15. Şveţ Ion

  16. Dinu Alexandru

  17. Cherciov Anemary


 


COL. NAŢ. "ANA ASLAN"



  1. SÎRMON ANDREI

  2. DUMITRAŞ BOGDAN

  3. POPESCU MIHAI

  4. VOICU SILVANA


 


Liceul Grigore Moisil



  1. Adăscăliţei Maria

  2. Andruşcă Ciprian

  3. Ardelean Marius

  4. Avram Codruţa

  5. Balint Bogdan

  6. Belc Ligia

  7. Bordeaşu Dorin

  8. Buie Andrei

  9. Casian Gabriel

  10. Cherecheş-Bolog Denis

  11. Cireşan Laura

  12. Cioată Raul

  13. Ciuclea Beniamin

  14. Costea Bogdan

  15. Cozacu Vlad

  16. De Sabata Carla

  17. Dimcea Cristian

  18. Drăgănescu Alina

  19. Gârteală Lavinia

  20. Ghiniţă Elena

  21. Guţu Andreea

  22. Jugănariu Mădălina

  23. Lulea Elyoha

  24. Lupu Gabriela

  25. Martin Cristina

  26. Medeşan George

  27. Moraru Alexandra

  28. Pavăl Roxana

  29. Peteri Andrei

  30. Pobega Andrei

  31. Poiană Diana

  32. Popa Lucian

  33. Popa Oana

  34. Radu Andra

  35. Recheşan Carmina

  36. Suciu Mirela

  37. Vleja Sebastian

  38. Rosoiu Madalina


 


Gr. Sc. de Posta si Telecom.



  1. Sohoreanu Florin

  2. Gheorghe Daniel

  3. Matis Ovidiu

  4. Baleanu Denis

  5. Ungurianu Alexandru

  6. Magureanu Arthur

  7. Macovei Andrei

  8. Stuhlmuller Cristian


 


Liceul Shakespeare



  1. Mihăileanu Sergiu

  2. Ihoş Salvina Cornelia

  3. Brustureanu Bogdan

  4. Pop Evelyne

  5. Roşu George


 


Colegiul Naţional Bănăţean



  1. RADIVOI SAŞA

  2. NEAG CLAUDIU

  3. CRASMARIU VLAD

  4. GALBINASU MARIUS

  5. PALFI ANDREEA

  6. GARAU ANCA

  7. GANDILA LUCIAN

  8. VALCEANU COSMIN

  9. FISCHER ANE MARIE

  10. KOVACS KARLA

  11. LEICA ANDREI

  12. BANDA MIRCEA

  13. POP LAURA

  14. SIMONESCU MARIUS

  15. CARCIOABA DENISA


 


Liceul Ion Mincu



  1. Jinga  Cristian

  2. Greceanu Radu

  3. Novacovici Raul

  4. Rus Gabriel


 


Liceul Baptist



  1. CIORTUZ  EDUARD FELIX

  2. LUCA SEBASTIAN

  3. ŞOICA VALENTIN- COSMIN

  4. TURC FLAVIUS

  5. MIHALCA MARIAN


 


Liceul Pedagogic „Carmen Sylva”



  1. Dogaru S. Florentin Gabriel

  2. Lăpuşte G. Nicolae Alexandru

  3. Ţaga N. Roxana Anamaria

  4. Cristea I.Silvia Denisa

  5. Dumitru I. Giovana Oana

  6. Fologea D. Eugen Daniel

  7. Telehoi R. Costin Bogdan

  8. Arseni E. Paula Diana


 


Colegiul National "C.D. Loga"



  1. AMBROS CRISTIAN

  2. IELA ALINA

  3. POPESCU MARIA

  4. MUNTEAN ANDRADA

  5. URSU CRISTINA

  6. BEŞLIU DAN CĂLIN

  7. CIOABĂ ADRIAN

  8. GRAPFFEL ROBERT

  9. ICHIM VLAD

  10. LIVADARU DAVID

  11. POPA PETRA

  12. PRUNDEANU ALEXANDRU

  13. ROMÂNU MARIA

  14. ŞERBĂNESCU ALEXANDRU

  15. ACSINTE FLORIN

  16. APETREI AMALIA ALINA

  17. BOTA IOANA GABRIELA

  18. GHEAŢĂ ANDREEA IULIA

  19. JICHICI MANUELA

  20. MARTIN ALEXANDRU BBOGDAN

  21. HALUNGA MARIUS EDUARD

  22. MASTACANEANU IULIA

  23. VILCINSCHI AUREL SIMIN

  24. LAZĂR CLAUDIU

  25. LICHIARDOPOL ANDREEA

  26. VOICU LAVINIA

  27. VIDONI DAN

  28. BRADEA RĂZVAN

  29. GORDUNA SERGIU


 


GRUP SCOLAR DE INDUSTRIE ALIMENTARA



  1. GLAVAN ELENA

  2. TODOS PETRU

  3. BUGARIU MARIO SEBASTIAN

  4. BUNZIAC DENISA

  5. GHERGUSI ALEXANDRU

  6. SOLOMON VICTOR

  7. FLOAREA GEANINA MARIANA

  8. SPATARU TATIANA

  9. SPATARU ANGELA

  10. TABERT VASILICA

  11. MEREUTA CLAUDIA

  12. VIDA ALINA NICOLETA

  13. BENZAR MARIUS DANIEL

  14. LOZNEANU TIBERIU LAURENTIU

  15. GHIBERSA CRISTINA MIHAELA


 


LIC.TEORETIC ,,J.L.CALDERON”



  1. GOLOGAN MARIUS

  2. RETEZAN ADRIAN

  3. SPIREA ALINA

  4. VINGAN RĂZVAN


 


LICEUL TEOL.PENT. LOGOS



  1. BIVOL  C. NARCIS-ELISEI

  2. BOSTIOG P. AURORA ADRIANA

  3. CIUREAN N. ALIN IONUT

  4. DABICA M. DANIEL

  5. FILIP I. ALEXANDRA LUMINITA

  6. GIORICI M. IASMINA

  7. ICLEANU N. MIHAI

  8. MICLAUS T. COSMINA

  9. MICLE S. AVRAAM

  10. MORAR M. TABITA

  11. NEAGU MARIAN

  12. NECHITA V. IOAN

  13. PETROVAI   MANUELA

  14. SZENUKA V. MIHAI IOSIF

  15. VECIUNCA  I.OANA ESTERA


 


Colegiul teh. H. Coanda



  1. BISTRAN PATRICIA

  2. GHENCIU ROBERT

  3. GHEORGHITA MIHAI

  4. HELLER ADRIAN

  5. HOLIARTOC FLAVIUS

  6. HARTUP AQNTOANELA

  7. IUGA BOGDAN

  8. MARC MIIHAELA

  9. MORAR MIHAELA

  10. MUNTEAN SORINA

  11. POPESCU FLORIN

  12. ZANFIRESCU-CIANCIULLI EMANUEL


 


Lic. Teor. B. Bartók



  1. Dudás Péter

  2. Szabó Zsolt

  3. Szilveszter István


 


COLEGIUL TEHNIC “EMANUIL UNGUREANU”



  1. VENTER  NICOLETA

  2. DURA CAMELIA

  3. BOGDAN ADRIAN

  4. SINKO RAUL

  5. SEMENIUC SERGIU

  6. ROGOBETE CORRADO


 


Liceul Ferdinand



  1. GURZU ANDREI

  2. KIS STEFAN

  3. MALTRING CRISTOPHER

  4. MARCHIS COSMIN

  5. TANASIE FLORIN


 


Lic.Teoretic N. Lenau



  1. Bonchis Oana

  2. Chirita-Mihaila Marius

  3. Lobont Luca

  4. Lovasz Evelyn Astrid

  5. Negrea Andreea

  6. Baicu Adrian

  7. Jiglau Raluca


 


Lugoj


Colegiul Naţional”Coriolan Brediceanu”



  1. CATRINOI  ANDREI

  2. GRUESCU  EUSEBIU

  3. BALINTE BOGDAN

  4. MIRCU  ALEXANDRU

  5. TOTH  LUDOVIC  ANDREAS


 


Recaş


Liceul Teoretic



  1. Csiki Monika

  2. Becheru Daniel


 


Făget


Liceul Teoretic „Traian Vuia”



  1. Alexander Ionela

  2. Dumitrescu Daniel

  3. Hîrzoiu Alexandru

  4. Lăzărescu Lucian

  5. Miclea Adelina


 


Buziaş


Liceul Teoretic



  1. Moraras Raluca

  2. Hudrea Diana

  3. Robu Silviu

  4. Dandu Andrei

  5. Puscas Madalina


 


Ciacova


Lic. „Al. Mocioni”



  1. TRAIER CRISTIAN

Clasamentul gradatiilor de merit 2011 se gaseste AICI

Continental Automotive sarbatoreste 10 ani de activitate in Romania.
Daca esti pasionat de tehnica, te invitam Vineri 11 Iunie, intre orele 09 - 22 in fata Operei Nationale din Timisoara sa vezi masinile cu functionalitati de ultima generatie.
Vei descoperi detaliile tehnice si vei afla cum poti deveni parte din echipa care le dezvolta.


Detalii interesante aici


 

Prezentările colectivului PLST au fost:



  1. Aurel Gontean, Preocupări şi cercetări cu software şi echipamente NI în Universitatea Politehnica Timişoara. Dezvoltarea unui laborator la distanţă

  2. Raul Ionel (prezentator), Patricia Gherban (asistentă la unul din experimente), Învăţare prin experimente utilizând instrumentaţie virtuală

  3. Roland Szabo, Utilizarea cRIO pentru controlul inteligent al motoarelor de curent continuu

  4. Mihail Cernaianu, Menţinerea in echilibru a unui pendul inversat - implementare cu LabVIEW FPGA si motor de curent continuu fără perii

  5. Paul Harfas, Control in bucla închisă al unui motor de curent continuu cu ARM Cortex-M3 şi modulul LabVIEW Embedded ARM

Universitatea Politehnica Timisoara devine al 5-cea intitutie Universitara/Cercetare din Romania care ofera cercetatorilor sai acces la sevicii de fabricare cu costuri reduse de Circuite Integrate.


Proiecte de Circuite Integrate pot fi trimise pentru fabricare utilizind seviciul EUROPRACTICE IC cu costuri subventionate de fabricare accesind proiectul EU FP6 EUROPRACTICE IC de fabricare de circuite integrate pentru cercetare si educatie.


Pachtele tehnologice de la AMI, AMS on 0.7, 0.5, 0.35 micro_m sunt sunt disponibile pentru cercetatorii universitari interesati.


Urmatoarele pachete de software de proiectare sunt promovate: Mentor Graphics.


Pachtele de proiectare software Cadence si Tanner pot fi utilizate in cazuri de exceptie.


Pentru mai multe informatii si copii ale pachtelor tehnologice sau alte sevicii EUROPRACTICE contactati responsibl EUROPRACTICE UPT_ETC Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.



The Faculty of Electronics and Telecommunications is honored to invite members from academia and industry to submit papers and participate to the Symposium of Electronics and Telecommunications, which is a scientific event organized every two years.

More details at http://www.etc.upt.ro/other/isetc2008